Mulčovací kůra pomůže zatočit s plevelem a obohatit půdu živinami

Mulčovací kůra se využívá u procesu mulčování. Mulčování se využívá v zemědělství, ale i v zahradnictví. Možná jste už viděli, že pod rostlinami nebo dřevinami je položena speciální vrstva kůry. Jedná se o mulčovací kůru, která v první řadě zabraňuje prorůstání plevelu, ale na druhou stranu také obohacuje půdu humusem, udržuje ji dostatečně vlhkou a chrání kořeny před mrazem. Mulčovací kůra se drtí při zpracování modřínového, smrkového či borového dřeva. Mulčovací kůra je levná a dostupná v každém hobby marketu se zahradním materiálem. V dnešní době je již možné mulčovací kůru koupit v běžném hypermarketu v pytlích, nejčastěji po 70 litrech. Stejně tak ale lze pořídit i volně ložená, v možností, které přesně potřebujete.

Máte rádi zahradu nebo záhony plné květin či jiných okrasných keřů? Pokud ano, určitě jste se pravidelně setkáváte s otravnou činností, která často nemá ani výsledek. Nechce se vám neustále dokola plít záhony? Jestli jste odpověděli ne, poradíme, jak co nejefektivněji zatočit s plevelem. Vhodným pomocníkem pro tuto problematiku je mulčovací kůra.

Kde koupíte mulčovací kůru?

V podstatě v jakémkoliv hobby marketu se zahradní koutkem, může to být z těch nejznámějších třeba OBI, Baumax, ale stejně tak i supermarkety (Penny, Kaufland, Albert apod.). Dnes již mulčovací kůru seženete téměř všude a levně.

Mulčovací kůra 70 l balení se prodává kolem 90,- Kč. Nemusíte, ale kupovat pouze balenou. Mulčovací kůra volně ložená se cenově pohybuje kolem 850,- Kč za 1 m3. Objednat si tak můžete přesně množství, které potřebujete. Nemusíte se tedy tahat s pytli. Volně ložená mulčovací kůra je vhodná spíše pro větší záhony a zahrady.

Jak a z čeho se mulčovací kůra vyrábí?

Mulčovací kůra se vyrábí při zpracování dřeva. Nejčastěji se drtí smrková, borová či modřínová kůra. Mulčovací kůra se využívá při mulčování. Proces mulčování je zcela jednoduchý, ale účinný. Spočívá v tom, že se okolo okrasných rostlin nebo jiných dřevin obsype mulčovací kůra. Na místo mulčovací kůry můžete v rámci tohoto procesu využít slámu, trávu nebo mulčovací fólii.

Mulčovací kůra se vyrábí ve více provedeních. Jemná mulčovací kůra je vhodná pro okrasné drobnější rostliny, nahrubo mletá mulčovací kůra se zase využívá u dřevin.

Jaké jsou hlavní benefity mulčovací kůry?

Proč ale mulčovat právě mulčovací kůrou? Benefitů je celá řada. Hlavní výhodou a také primárním účelem je zabránění růstu plevele. Tím, ale výhody mulčovací kůry zdaleka nekončí. Mulčovací kůra dokáže omezit vypařování vody z půdy, což bude znamenat nižší potřebu zálivky. Půda pod touto kůrou bude dostatečně vlhká po delší dobu. Ve chvíli, kdy se mulčovací kůra rozloží, nezanechává po sobě žádný odpad, a ještě navíc vám obohatí půdu o potřebný humus.

Mulčovací kůra obohacuje půdu, což znamená, že je vhodná pro zlepšené ujímání rostlin čerstvě po výsadbě. Stejně tak podporuje růst těchto rostlin v dalších letech. Na rozdíl od nejrůznějších jiných prostředků na mulčování jako je tráva, sláma nebo nějaká fólie, umožňuje mulčovací kůra uvolňování plynů z půdy. Při holomrazech dokáže mulčovací kůra částečně zabraňovat namrzání kořenů rostlin a keřů. Tuto kůru můžete rovněž přidávat do směsí zemin pro vylehčení.

Mulčovací kůra pomáhá zabraňovat u strmějších svazů erozi půdy. A v neposlední řadě je mulčovací kůra velmi estetická a dekorativní. Záhon nebo uskupení celé kompozice pak na zahradě vypadá velmi dobře.

Na co si dát pozor u mulčovací kůry?

Mulčovací kůra má za následek mírné okyselování půdy. Nejvhodnější je pro rostliny, který vyhovuje kyselejší prostředí. Pozor si určitě dejte u rostlin, které mají mělce položené kořeny. Horní část půdy může trpět nedostatkem dusíku. Projeví se žloutnutím rostliny nebo skvrnami na listech.

Mulčovací kůra se bohužel snadno odnáší větrem na okolní trávník či cesty. Je zapotřebí ji udržovat, jelikož poměrně rychle sesychá. Mulčovací kůra je levnou a dostupnou metodou, jak zatočit s plevelem, ale je potřeba brát v úvahu i zmíněné skutečnosti. Mulčovací kůra se navíc postupně rozkládá, je tedy potřeba jednou za rok mulčovací kůru doplnit. Mulč určitě nedávejte v příliš silné vrstvě, bohatě stačí tloušťka do 10 centimetrů.

Mulčovat můžete i starší výsadbu, ale důležitá je důkladná příprava půdy. Je zapotřebí opravdu důkladně celý prostor mulčování vyplet. Po zbavení plevele je vhodné půdu srovnat. Až následně nasypat mulčovací kůru. Pod mulčovací kůru je možné položit také mulčovací fólii.  

Závěr a doporučení mulčovací kůry

Pro boj s otravným plevelem je mulčovací kůra velmi dobrým pomocníkem. Vedle zamezení růstu plevelu, pomáhá mulčovací kůra udržovat vlhkost půdy a příznivě ji obohatit humusem. Mulčovací kůra bude na vaší zahradě velmi dobře vypadat. Rozhodně bude pohled na rostliny nebo dřeviny s mulčovací kůrou daleko příjemnější než na záhony, které neustále prorůstají plevelem. Ušetříte svůj čas s pletím. Bude stačit, když v intervalu zhruba, co rok, doplníte novou mulčovací kůru. V pozdějším věku je to vítanou pomocí, nemusíte se již tolik hrbit u pletí záhonů. Vedle zakoupení mulčovací kůry si určitě pořiďte také menší hrábě, popřípadě kolečka, kterými budete mulčovací kůru rozvážet.

Mulčovací kůra je skvělým a levným řešením. Navíc nepotřebujete ani nijak velké znalosti a dovednosti, abyste ji mohli použít. Stačí koupit a nasypat kolem dřevin a květin. Proč tedy mulčovací kůru nezkusit i u vás na zahradě?

Napsat komentář