Ztracené bednění

Betonové tvárnice
Betonové tvárnice

Základní stručný popis, jeho původ, tradice

Ztracené bednění v dnešní době nahrazuje dřevěné bednění, které se využívalo v minulosti. Mezi dřevěné desky se vléval beton. U dnešního ztraceného bednění se jedná v podstatě o duté tvárnice sloužící k vyplnění betonem. Nejčastěji se k výrobě tvarovek pro ztracené bednění využívá beton, ale na trhu najdete i speciální plastové tvarovky. Ztracené bednění se dá použít téměř všude, kde potřebujete vysokou pevnost a odolnost. Využívá se ke stavbě základů, oplocení či opěrných zdí. Výhodou ztraceného bednění je jednoduchost a přesnost stavby.

Použití ztraceného bednění:

Ztracené bednění má široké využití.

 Rozhodně ho nemusíte využívat pouze na stavbu základů rodinného domu. V minulosti se ztracené bednění vyrábělo z dřevěných desek, do kterých se vléval beton. Díky tomu se dosáhlo potřebného vytvarování. Dřevěné desky se následně odstranily. V dnešní době již nemusíte ztracené bednění odstraňovat, jelikož je nejčastěji vyrobeno z betonových tvarovek. Betonové ztracené bednění můžete po vytvrdnutí nalitého betonu nechat na místě. Dojde tak k úspoře materiálu.

Ztracené bednění se dá využít při stavbě oplocení. 

Často se využívá na nejrůznější sloupky, do kterých se následně umisťují brány, branky či upevnění na klasický plot. Na své si přijdou i zahrádkáři. Na trhu najdete totiž také okrasné ztracené bednění, díky kterému bude váš plot vypadat skvěle. Toto okrasné bednění se může využít na stavbu okrasných skalek s rostlinami.

Okrasné ztracené bednění se hodí dokonce na stavbu celých plotů, kde již téměř nemusíte vkládat klasická pletiva. Dokonalou kombinací je okrasné ztracené bednění spolu s dřevěnými plotovými laťkami.

Na trhu je velmi oblíbené štípané ztracené bednění. Svým vzhledem se skvěle hodí na stavbu plotů, okrasných stěn a jiného na první pohled viditelného ohraničení. Za určitých podmínek si můžete ze ztraceného bednění postavit i základy pro udírnu.

Ztracené bednění se tak stalo hitem zahrádkářů a domácích kutilů.

Výhody ztraceného bednění, odolnost, variabilita, řešení na míru vlastní koncepce venkovních prostor, ohraničení pozemku, záhonu, ploty atd…

Velkou výhodou ztraceného bednění je jeho široká využitelnost. Nemusíte zrovna stavět dům, abyste mohli využít tvarovky. Můžete ho využít na zahradě, chatě či chalupě. Další nespornou výhodou je možnost stavět díky tvarovkám na míru. Stavba z tvarovek je poměrně snadná a nezabere příliš času. Díky ztracenému bednění bude vaše stavba velmi přesná. Nemusíte být nějakým profesionálním zedníkem, abyste se do stavby mohli pustit.

Výhoda ztraceného bednění spočívá ve velké úspoře betonové směsi a malty. Na ztracené bednění můžete ihned nahazovat omítku bez nutnosti penetrace. Snadná je i úprava rozměru tvarovky. Stačí odklepnout nebo odkrojit.

Zapomenout nesmíme ani na vysokou pevnost a odolnost stavby. Mezi výhody ztraceného bednění patří také jeho cena.

Ztracené bednění ceník:

Pro příklad: na 1 m2 zdiva potřebujete 8 ks tvárnic. Cena se v tomto případě pohybuje okolo 350,- Kč.

Betonové tvárnice
K sehnání jsou různé druhy betonových tvárnic

Nejčastější omyly a chyby, co si lidé myslí o ztraceném bednění

Pokud ukládáte ztracené bednění na základové pásy z betonu, musíte použít ocelové armatury zakotvené do základů. Ztracené bednění byste měli pokládat na dostatečně vyzrálé základové pásy.

Nejčastější chybou je nedostatečné lícování vztyčných a ložných ploch tvarovek. Můžete si myslet, že nedostatky stejně zalijete betonem, ale beton bude spárami vytékat ven a tvarovky se budou velmi těžko utěsňovat.

Častou chybou je nedostatečné osazení vložek betonářské výztuže, a to především v místě, kde se propojují dvě konstrukce. Špatná stavba tak může skončit v nejhorším případě i demolicí. Oprava už není příliš možná. V případě, že používáte tvarovky při stavbě domu, využijte rady statika.

Chybou je i nepřesné kladení tvarovek na sebe. Na stavbě vznikají prohlubně a stavba nebude vypadat vůbec dobře. Její statika navíc nebude nejpříznivější.

Materiál, nářadí a potřeby pro ztracené bednění, také velikost vyměřené plochy pro ztracené bednění

Ztracené bednění se vyrábí v několika materiálech. Na trhu najdete ztracené bednění z tvárnic z betonu, ale i z plastu. Některé plastové ztracené bednění má dokonce odvětrávací mezeru proti vlhkosti.

Ztracené bednění se vyrábí v nejrůznějších tloušťkách. Zakoupíte ztracené bednění 10, ztracené bednění 20 a ztracené bednění 30 cm. Lehce se tak vejdete do zastavěné plochy, dokonce budete mít možnost stavět i v místech, kde není příliš prostoru. Pro tvorbu skalek je vhodné ztracené bednění v šířce 30 nebo 20 cm. Krásně se do tvárnic vlezou květiny.

Stavět ze ztraceného bednění není nic těžkého. V případě, že stavíte nějaké základy, měly by se tvarovky pokládat na rovnou vrstvu betonu. Z tohoto betonu mohou vést ještě i ocelové výztuže, na které tvarovky umístíte. Zvýší se tím pevnost konstrukce. První vrstva tvarovek se umisťuje nejčastěji do lože z malty.

Ke stavbě budete určitě potřebovat zednickou lžicí, zednické kladivo, míchačku na beton, kolečka na převoz betonu, metr a materiál na maltu či beton.

Závěr, shrnutí a doporučení o ztraceném bednění

Ztracené bednění je skvělým pomocníkem pro velmi rychlou stavbu. Ztracené bednění má širokou využitelnost, čímž se skvěle hodí nejen při stavbě domů či garáží, ale také na zahradu (tvorba skalek, plotů, sloupů, udíren).

Manipulace a samotná stavba je jednoduchá, a pokud jste někdy něco stavěli, nebudete mít problém si poradit. Nutno dodržet některá základní pravidla. Před tím, než se pustíte do stavby, opatřete si potřebné nářadí a dobře si stavbu rozkreslete. Jen tak zvolíte správné množství betonu a vyberete správnou šířku tvárnice.

Napsat komentář